Szkoła Podstawowa w Uhrze
im. Romualda Traugutta

Uher 32
22-100 Uher
82 569 78 12
uher.szkola@op.pl

Archiwum 2021/2022

DOŻYNKI GMINY CHEŁM

21 sierpnia 2022 r. nad zalewem Żółtańce odbyły się Dożynki Gminy Chełm. Korowód dożynkowy prowadzili w strojach ludowych uczniowie naszej szkoły. W części artystycznej między innymi występowały dzieci z grupy młodszej i starszej Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Chełm „Uherzacy”. Piękne ludowe stroje, pieśni i tańce naszych uczniów zachwyciły publiczność.

FESTYN LUDOWY U CIOCI PAULINY

10 lipca 2022 r. w Strupinie Dużym odbył się Festyn Ludowy u Cioci Pauliny zorganizowany z okazji 139 rocznicy urodzin poetki ludowej Pauliny Hołysz.  Młodzież i dzieci z Gminy Chełm recytowały wiersze szanownej jubilatki, a część artystyczną uświetnił występ uczniów naszej szkoły tańczących w Zespole Pieśni i Tańca Gminy Chełm „Uherzacy”, który zebrał gromkie brawa i pochwały.

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

24.06.2022 roku zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2021/2022. Wychowawcy wręczyli nagrody i dyplomy uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i w sporcie. Pani dyrektor Anna Cichosz pogratulowała uczniom wyników, podziękowała rodzicom za zaangażowanie w życie szkoły i złożyła wszystkim życzenia dobrego wypoczynku oraz radosnych i bezpiecznych wakacji.

GALA STYPENDYSTÓW

23.06.2022 roku w Szkole Podstawowej w Strupinie Dużym odbyła się Gala Stypendystów pod patronatem Wójta Gminy Chełm Pana Wiesława Kociuby. Stypendia otrzymali uczniowie ze szkół gminy Chełm, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce oraz w sporcie. Nie zabrakło naszych uczniów. Gratulujemy!

KONKURS PLASTYCZNY

Przedszkolaki z grup 0a i 0b brały udział w konkursie plastycznym pt. ,,Moje wymarzone wakacje". Dzieci planowały, jak spędzą wakacje i pokazały to za pomocą prac plastycznych. Zwycięzcy w konkursie ,,Moje wymarzone wakacje" zostali nagrodzeni przez panią dyrektor Annę Cichosz.

POKAZY FIZYCZNE

W ramach innowacji pedagogicznej odbyły się pokazy fizyczne pt. ,,Niewidzialne siły” dla klas 0 – III. Uczniowie klasy VII przygotowali pomoce dydaktyczne do pokazów pod kierunkiem nauczyciela fizyki Wojciecha Sahadela. Dzieci aktywnie uczestniczyły w przeprowadzanych doświadczeniach. Były zachwycone zjawiskami fizycznymi występującymi w przyrodzie. Okazało się, że fizyka to fascynująca dziedzina nauki. Ostatni tydzień nauki spędzony podczas zajęć, w których można uczestniczyć dotykając i podziwiając zjawiska fizyczne przyciąga uczniów do szkoły i uczy przez zabawę.

PRZEDSZKOLNY OSTATNI TYDZIEŃ W SZKOLE

W dniu 20.06.2022 r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0b brały udział w klasowym grillu zorganizowanym przez rodziców. Nie zabrakło wielu zabaw ruchowych, tańców i piosenek. Humor i pogoda dopisywały.

Z UHRA DO KAZIMIERZA DOLNEGO

13.06.2022 roku uczniowie SP w Uhrze byli na wycieczce w  Kazimierzu Dolnym. Pod czujnym okiem nauczycieli i przewodnika zwiedzali Wąwóz Norowy, uczestniczyli w rejsie statkiem po Wiśle. Nawet ulewny deszcz, padający pod koniec dnia nie popsuł dobrego humoru uczestnikom wycieczki. Niezapomniane wrażania, uśmiech i radość przywieźliśmy do Uhra.

KLASA IV W STAJNI KUCYKI PYSI

8.06.2022 roku klasa IV wraz z wychowawcą panem Wojciechem Sahadelem, w ramach wycieczki edukacyjnej wybrała się do Stajni Kucyki Pysi w Horodyszczu – Kolonii. Dzieci jeździły konno i bryczką, karmiły zwierzęta, zwiedzały stajnię. Oczywiście nie zabrakło ogniska i pieczonych kiełbasek.

DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca odbył się w naszej szkole szałowy Dzień Dziecka. We współpracy Samorządu  Uczniowskiego z wychowawcami zorganizowano uroczystości dla dzieci. W programie zrealizowano: teatrzyk kukiełkowy pt. „Czerwony Kapturek” wg Jana Brzechwy w wykonaniu uczniów klasy III,  jazda gokartami na boisku szkolnym, pieczenie kiełbasek na ognisku, zabawy na świeżym powietrzu, słodki poczęstunek, zabawy przy muzyce. Ten dzień dostarczył wiele radości.

DZIEŃ KULTURY EUROPEJSKIEJ

W dniu 20 maja 2022 r. w naszej szkole odbył się  Dzień Kultury Europejskiej. W ramach szkolnych obchodów uczniowie klas 1-8 przygotowali projekty w formie plakatu z informacjami o wybranym kraju Europy, wykonali flagi europejskich państw oraz mieli możliwość ubrania się w tym dniu w barwy krajów europejskich. Wpłynęło bardzo dużo pięknych prac. Wszystkie prace uczniów zostały wyeksponowane. Przygotowane prezentacje, nie tylko ukazały bogactwo kultur i języków w Europie, ale przede wszystkim pozwoliły uczniom na zaprezentowanie swoich różnorakich talentów. Realizacja szkolnych obchodów Dnia Europy przyczyniła się do:
- rozszerzania wiedzy uczniów o krajach Europy (symbolice, kulturze, geografii, zwyczajach)
- wyrabiania postawy szacunku w stosunku do dorobku kulturowego, obyczajowego i społecznego innych krajów
- budowania motywacji uczniów do uczenia się języków obcych.
W tym dniu zostały zorganizowane wróżby w języku angielskim, francuskim i niemieckim. Z pomocą uczniów klas III i V cała społeczność szkolna miała możliwość losowania wróżb.  Wydarzeniu towarzyszył dobry humor i świetna zabawa.

FESTYN  RODZINNY

W piękną słoneczną niedzielę 29 maja 2022 r. przy Szkole Podstawowej    w Uhrze odbył się Festyn Rodzinny, który zapewnił rozrywkę całym rodzinom.  Goście i mieszkańcy licznie zgromadzili się by móc wspólnie miło spędzić czas. Uczniowie szkoły zaprezentowali program artystyczny ,,Zespół Pieśni i Tańca   „Uherzacy” zaprezentował tańce ludowe. Była też okazja do zabawy podczas różnych konkurencji oraz mecz: Rodzice kontra Uczniowie. Młodzi wychowankowie szkoły – zwyciężyli- gratulujemy.  Niecodzienną atrakcją była zjeżdżalnia licznie oblegana przez najmłodszych. Wsparciem dla podniebienia były domowe wypieki, które przygotowali rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Uhrze, za które bardzo dziękujemy oraz grochówka i wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku. Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji festynu. Wsparcia naszemu przedsięwzięciu udzielili: Wójt Gminy Chełm, Biuro Promocji Gminy Chełm i  CBiKGCH.

231 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

231. rocznicę  uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowano w Szkole Podstawowej w Uhrze oraz w kościele w Nowych  Depułtyczach . Załopotały flagi w narodowych barwach, wszyscy z dumą uczestniczyli w pięknej lekcji patriotyzmu.  W uroczystych obchodach Święta 3 Majaw kościele i pod pomnikiem Powstańców Styczniowych nie zabrakło Władz i Radnych Gminy Chełm, nauczycieli, rodziców i uczniów. W każdym z nas mocniej zabiło serce z miłości do Ojczyzny. Świętowaliśmy w poczuciu dumy z pięknych kart naszej przeszłości   i troski o przyszłość naszego Państwa.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia 2022 r. obchodziliśmy kolejny raz  Światowy Dzień Ziemi. W Polsce to święto obchodzone jest od 1990 roku, w tym roku pod hasłem: „Zainwestuj w Naszą Planetę.”  W ramach obchodów uroczystości w Szkole Podstawowej   w Uhrze odbyła się uroczysta akademia, podczas której  wręczono nagrody  laureatom Gminnego Konkursu na logo Światowego Dnia Ziemi 2022. Komisja konkursowa przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
w kategorii kl.4-6
1 miejsce: Marcel Smętkowski z kl. V SP w Stołpiu

PRZYJACIELE Z  UKRAINY

Do naszej szkoły uczęszczają uczniowie z Ukrainy w różnych zespołach klasowych. Od pierwszego dnia obecności w naszych murach mogą liczyć na wsparcie, uśmiech i pomoc - zarówno kolegów, nauczycieli jak i polskich rodzin. W dniu 9 kwietnia 2022 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie integracyjne rodziców i dzieci z Ukrainy. W spotkaniu wzięły udział dzieci z rodzicami, które mieszkają w świetlicach i u polskich rodzin. W szkole zorganizowane były zawody sportowe dla dzieci polskich i ukraińskich, wspólne gry i zabawy oraz uczestnictwo w zajęciach przedszkolnych i w lekcjach w klasach starszych oraz zajęcia plastyczne. Wspólnie wykonane plakaty zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Podjętej inicjatywie towarzyszyła miła i serdeczna atmosfera, która pozwoliła na lepsze poznanie i zawarcie głębszych więzi zarówno wśród rodziców, jak i w grupie rówieśniczej. Wspólne rozmowy pomogły w szerszej perspektywie spojrzeć na wiele trudnych spraw z jakimi borykają się uchodźcy. Podczas wspólnego spotkania nie zabrakło słodkości oraz kawy i soków oraz wspólnego obiadu. Integracja polsko - ukraińska pokazała ogromne serca całej społeczności szkolnej.

PRIMA APRILIS NA WESOŁO

Prima aprilis - uważaj bo się pomyślisz w czym przyniesiesz podręczniki.

1 kwietnia każdego roku obchodzimy tak zwany „dzień żartów”. Prima aprilis, bo o nim mowa, na trwałe wpisał się w tradycję wielu krajów, m.in. Polski. W tym dniu robimy naszym znajomym, kolegom czy rodzinie żarty. Celowo wprowadzamy ich w błąd, robimy psikusy, staramy się oszukać jak najwięcej osób. Według podań i legend początki tej tradycji nawiązują do starorzymskich praktyk z początku IV wieku obchodzonych na cześć bogini Ceres, która, poszukując swej porwanej córki, została wyprowadzona w pole. Z kolei Grecy wiążą historię tego dnia z mitem o Demeter i Persefonie. Podobno właśnie 1 kwietnia Persefona została porwana do Hadesu. Jej matka Demeter podczas poszukiwań kierowała się echem głosu córki, ale echo ją zwiodło. Inna wersja pochodzenia tego obyczaju mówi, że wywodzi się on od rzymskiego święta Vereralka - wtedy wygłupiano się, robiono żarty i kawały.                                      

W naszej szkole postanowiliśmy też wykorzystać ten dzień do zabawy. Uczniowie klasy VII zaproponowali wszystkim uczniom, w tym dniu,  przyniesienie przyborów szkolnych i podręczników w innym „opakowaniu” niż plecak. Kreatywność dzieci i młodzieży zaskoczyła organizatorów akcji. 

Najciekawsze pomysły zostały nagrodzone.

KONKURS MITOLOGICZNY

Dnia 08.03.2022 r. odbył się  konkurs mitologiczny "Wędrujemy śladami Odyseusza". Wzięły w nim udział klasa piąta i szósta. Uczniowie wykazywali się wiedzą mitologiczną z zakresu przygód Odysa. Konkurs zmobilizował uczniów do owocnej rywalizacji, która stała się dla nich zarówno nauką jak i zabawą.

Nagrody rzeczowe oraz dyplomy otrzymali:
I miejsce - kl. V Mikołaj Borysiewicz, Mateusz Tyszer,
II miejsce - kl. V Przemysław Sadowski, Karol Pawłowski
III miejsce - kl. VI Julia Humin, Bartłomiej Fajman
IV miejsce – kl. VI Przemysław Plewiński, Patryk Cichosz
V miejsce – kl. V Zuzanna Dyńska, Kordian Witkowski

Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez nauczycielkę języka polskiego panią Iwonę Blicharz.  

DZIEŃ KOBIET

Z okazji Dnia Kobiet Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował plebiscyt na pięć wspaniałych dziewcząt w naszej szkole.                   
W głosowaniu wzięli udział wszyscy chłopcy z klas 4-8.

Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
1. Francja elegancja- Maja Tyszer
2. Pozytywnie zakręcona – Wiktoria Dziadko
3. Miss szkoły- Oliwia Choińska
4. Najlepsza przyjaciółka- Maja Kuryło
5. Geniusz-  Aleksandra Semeniuk, Julia Humin

Dziewczęta otrzymały kwiaty oraz życzenia od chłopców.  

BAL KARNAWAŁOWY

W tanecznych rytmach muzyki  rozpoczęła się zabawa dla przedszkolaków. Uczniowie starszych klas dołączyli do zabawy w godzinach popołudniowych. Oprawę muzyczną zapewniła Pani Beata Kiełbasa.  Atmosfera była gorąca i skoczna. Karnawałowe stroje, muzyka i przyjazna atmosfera towarzyszyły uczestnikom do samego końca.  

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

21 stycznia to święto naszych kochanych Babć i Dziadków. O tym ważnym święcie pamiętały dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III. Pod kierunkiem wychowawców wykonały piękne laurki i prezenty. Mamy nadzieję, że sprawiły radość i wywołały uśmiech na twarzach Dziadków.

„ROMUALD TRAUGUTT - NASZ PATRON”

Z okazji 159 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Szkole Podstawowej u Uhrze odbyły się uroczystości, których celem było przybliżenie i uczczenie postaci Romualda Traugutta – patrona szkoły, podpułkownika, a później generała, który brał udział w powstaniu węgierskim, wojnie krymskiej, a w 1863 roku objął dowództwo powstania styczniowego. Zorganizowano akademię oraz dwa konkursy: konkurs plastyczny - wykonanie portretu patrona szkoły oraz konkurs wiedzy o Traugutcie, przygotowano okolicznościową gazetkę.

W dniu 20 stycznia 2022 roku odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem nauczyciela historii - pani Małgorzaty Semeniuk. Uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy: montaż słowno - muzyczny związany tematycznie z  patronem, film edukacyjny, gazetkę tematyczną poświęconą Romualdowi Trauguttowi oraz wystawę konkursowych prac plastycznych. Następnego dnia odbył się konkurs online wiedzy  o patronie.

Laureaci konkursów:
Szkolny konkurs plastyczny „Romuald Traugutt-nasz patron”

I miejsce- Wiktoria Dziadko kl.8
II miejsce- Zuzanna Grajner kl.8
III miejsce- Karolina Kubacka kl.2b  

Szkolny konkurs historyczny-  „Romuald Traugutt-nasz patron”

I miejsce- Julia Humin kl.6
II miejsce – Maja Kuryło kl.6
III miejsce -Aleksandra Semeniuk kl.7 i Oliwia Choińska kl.8

KONKURS PLASTYCZNY

W grudniu w naszej szkole został zorganizowany konkurs pt. „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA”. Celem konkursu było kultywowanie tradycji wykonywania kartek bożonarodzeniowych, kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz rozwijanie umiejętności manualnych. Wpłynęło bardzo dużo prac, wszystkie były bardzo piękne. Kartki zostały wywieszone na gazetce  na korytarzu szkolnym. Każdy mógł podziwiać prace wykonane przez naszych uczniów. Komisja konkursowa wyróżniła najpiękniejsze kartki, jednak postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników konkursu z uwagi na to, że wszystkie prace wykonane były bardzo starannie i pomysłowo. Nagrodą były ozdoby choinkowe. Wszystkim uczestnikom jeszcze raz bardzo dziękujemy za udział w konkursie.

OGÓLNOPOLSKA AKCJA CHARYTATYWNWA  ,,POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

,, Człowiek jest dobry nie przez to kim jest,
lecz przez to czym dzieli się z innymi”                           
Jan Paweł  II
 

Za wrażliwość, otwierającą serca dla tych, którzy potrzebują pomocy.
Za bezinteresowną chęć do czynienia dobra.

Za pomoc i życzliwość – dzieciom, rodzicom i nauczycielom- serdecznie dziękuję.
 

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Uhrze Anna Cichosz

Szkoła Podstawowa w Uhrze przystąpiła do udziału w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”  organizowanej przez Biuro Organizacyjne Lublin ul. Obrońców Pokoju 2 pod patronatem Polskiego Radia i TVP3 Lublin. Nasza szkoła otrzymała 120 numer sztabu. W skład sztabu weszli: pani Dyrektor Anna Cichosz, pani Maria Ostrowska, pani Jolanta Siennicka,  pani Alicja Dziurko, pani Agnieszka Grel i pani Marta Humin. Opiekunowie sztabu otrzymali specjalne identyfikatory. Cała społeczność szkolna wzięła udział w zbiórce  żywności.  Dzieci i rodzice, którzy okazali się tak  bardzo hojni, że zaskoczyli lawiną swojej dobroci organizatorów, przyniosły bardzo dużo darów typu: słodycze,  owoce, ryż, kasze, makarony, soki, konserwy, ciastka, czekolady, chrupki, płatki śniadaniowe itp. za każdy produkt  otrzymywały naklejkę z logo akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”.
Z przyniesionych darów zostały zrobione paczki, które zostały przekazane do Domu Dziecka w Siedliszczu.

Wizyta św. Mikołaja

Jak co roku 6 grudnia w naszej szkole odbyło się uroczyste spotkanie oddziałów przedszkolnych 0A i 0B oraz klas: IA, IIA, IIB oraz klasy III ze Świętym  Mikołajem.  Każda  grupa witała  gościa oddzielnie. Dzieci z niecierpliwością czekały na wspaniałego gościa.  Gdy tylko Mikołaj pojawił się przy szkolnej choince na buziach dzieci pojawiły się uśmiechy i radość, chociaż niektóre maluszki trochę się bały. Zanim Mikołaj przystąpił do rozdania prezentów każda grupa zaprezentowała krótką część artystyczną. Po występach nadszedł najbardziej oczekiwany przez dzieci czas –  rozdanie prezentów i zrobienie zdjęcia ze Św. Mikołajem! Wszyscy zgodnie deklarowali, że byli grzeczni. Kto rozrabiał – obiecywał w Nowym Roku poprawę. Następnie  dzieci podziękowały i pożegnały Mikołaja. Po powrocie do swoich sal rozpakowywanie prezentów sprawiło dzieciom ogromną przyjemność, szkoda tylko, że ten wyjątkowy gość odwiedza nas tylko raz w roku…

SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI PANIĄ ALINĄ GIERUN

W dniu 1 grudnia 2021 roku w Szkole Podstawowej w Uhrze odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci – Aliną Gierun.

Pani Alina przywitał dzieci opowiadaniem o książkach i oczarowała wszystkich uczniów swoją  charyzmą. Następnie  przeczytał swoją książkę.

Pisarka opowiedziała nam co było inspiracją do powstania opowiadań, kto tworzy piękne ilustracje do poszczególnych serii książek. Pomogła dzieciom wykorzystać ich własną wyobraźnię do tworzenia nowych, wspaniałych inspiracji. Przedstawiła również swoje prace, które rysuje i maluje i zachwyciła wszystkich obecnych.

Pod koniec spotkania autorka  podziękowała Pani z biblioteki za zorganizowanie spotkania i życzyła dzieciom by zawsze w siebie wierzyły i rozwijały swoje pasje oraz wyobraźnię. Przekazała kilka swoich książek do biblioteki szkolnej.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie.

ZADUSZKI LITERACKIE

  Nasza pamięć jest najprostszą formą przezwyciężenia śmierci, która – jak pisał Józef Wittlin – oddziela strefą nieprzeniknionych tajemnic, wierzeń,  mitów i ostatecznym milczeniem. W Szkole Podstawowej w Uhrze młodzież pod opieką pań Agnieszki Grel, Alicji Ożóg-Tatara i Alicji Dziurko przygotowała ,,Zaduszki literackie”. Mieliśmy okazję wysłuchać nostalgicznych wierszy należących do dziewiętnasto- i dwudziestowiecznej tradycji literackiej, recytowanych przez młodzież w wielkim skupieniu i z ogromnym zaangażowaniem w przekazanie własnej interpretacji utworów. Przez dobór dodatkowo szczególnie wzruszających utworów muzycznych reżyserzy spotkania wprowadzili uczestników w niepowtarzalną atmosferę skupienia i  refleksji nad naszym życiem.

MUREM ZA POLSKIM MUNDUREM

Szkoła Podstawowa w Uhrze przystąpiła do akcji przygotowania przez uczniów kartek z pozdrowieniami i wyrazami wsparcia dla pełniących służbę na naszej wschodniej granicy żołnierzy Sił Zbrojnych RP oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji. Organizacji przedsięwzięcia podjęła się lubelska Fundacja Niepodległości, patronuje jej Radio Lublin. Uczniowie przesłali adresatom akcji wyrazy społecznego wsparcia, w postaci wykonanych przez nich kartek.

URODZINY MISIA

Pluszowe misie są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie.25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia, w naszej szkole po raz kolejny obchodziliśmy urodziny Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyniosły ze sobą do szkoły  ulubione misie i przedstawiały imiona swoich ulubieńców. Pani bibliotekarka przedstawiła dzieciom sławne misie i książki w których są opisane ich historie. I tak dzieci poznały Misia Paddingtona, Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Misia Coralgola. Dzieci uczyły się wierszyka J. Brzechy „Miś”, obejrzały film „Przyjaciele Kubusia Puchatka”. Uroczystość zakończyła zabawa „Stary Niedźwiedź  mocno śpi”.

KONKURS PLASTYCZNY ,,JESIEŃ MALARKA”

Panie Alicja Dziurko i Wiesława Czwurnóg zachęciły uczniów do twórczej działalności plastycznej na podstawie wybranych utworów poetyckich i literatury, kształtowania wrażliwości estetycznej poprzez popularyzację różnych form plastycznych. Wszystkim uczniom podobał się projekt, w związku z czym jury miało trudne zadanie.

ANDRZEJKI

25 i 26 listopada 2021 r. odbyły się andrzejki w klasach I – III . Dzieci pod kierunkiem wychowawców udekorowały swoje sale lekcyjne. Podczas uroczystości zaproszone uczennice z klasy VI zapoznały uczniów młodszych klas ze zwyczajami i wróżbami andrzejkowymi w dawnych czasach. Następnie dzieci obejrzały krótki film ,,Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe w Polsce”. Potem odbyły się wróżby, zabawy i tańce przy muzyce, podczas których było wiele śmiechu i radości. Na zakończenie andrzejek dzieci zasiadły do wspólnego poczęstunku przygotowanego przez rodziców.

ŻYCZLIWOŚĆ – PODAJ DALEJ

Dzień Życzliwości w Szkole Podstawowej w Uhrze w grupie dzieci 5-6 letnich obchodzony był pod hasłem „Życzliwość – podaj dalej.” Symbolem tego święta jest kolor żółty, więc w ubiorze grupy „Słoneczka” dominował kolor żółty. Starszaki przygotowały krótki montaż słowno – muzyczny, który zaprezentowały swoim młodszym kolegom i koleżankom. Tego dnia obowiązywał uśmiech i przyjazne nastawienie. Była to wspaniała okazja, aby okazać innym swoją życzliwość. Przedszkolaków do występu przygotowała pani Alina Ożóg-Tatara.

GŁOŚNE CZYTANIE

Nauczycielki języka polskiego pani Iwona Blicharz i języka angielskiego pani Edyta Fajman we współpracy ze szkolną biblioteką podjęły działania związane z promocją czytelnictwa, angażując uczniów w aktywny udział w akcji głośnego czytania lektur.  W czwartek 18 listopada 2021 r. w naszej Szkole odbyło się głośne czytanie z podziałem na role utworu Adama Mickiewicza „Dziady” cz. II. Uczniowie klasy VII pod kierownictwem polonistki oraz zaproszone osoby doskonale i twórczo interpretując utwór, wprowadziły  w atmosferę ludowego obrzędu. Całość odbyła się w poważnej, jak przystało na temat, atmosferze i wszyscy mogli jeszcze raz zastanowić się nad głębokim przekazem tekstu.
Występ został nagrodzony słowami uznania ze strony dyrekcji, nauczycieli oraz samych siódmoklasistów.

W czytaniu udział wzięli:
Chór wieśniaków - dyrektor szkoły pani Anna Cichosz , uczniowie Julia Kudan, Maja Zembrzycka, Milena Radzikowska, Radosław Sadowski, Karolona Korszla Guślarz – polonistka Iwona Blicharz
Starzec – uczeń Barłtomiej Hipsz
Aniołki- uczniowie Maja Gruszka, Michał Hurko
Widmo – bibliotekarka Jolanta Sieciechowicz
Chór nocnych ptaków – uczniowie Natalia Lasota, Wojciech Mazurek
Panna – anglistka Edyta Fajman

Dzień Niepodległości w Uhrze

Szkoła Podstawowa w Uhrze im. R.Traugutta po raz kolejny przystąpiła do  ogólnopolskiej akcji " Szkoła do hymnu 2021” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dnia 10 listopada w przeddzień Święta Niepodległości wszyscy uczniowie i nauczyciele o godzinie 11.11 uroczyście odśpiewali hymn państwowy. Przez cały dzień na przerwach można było uczestniczyć w patriotycznym karaoke. Cała społeczność szkolna na tę okoliczność miała przypinki z symbolami narodowymi.

W dniu 11.11.2021 roku uroczystość obchodów Święta Niepodległości  odbyły się w Nowych Depułtyczach, gdzie w Kościele Parafialnym odbyła się uroczysta msza święta w intencji poległych w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Następnie zebrani udali się pod Pomnik Powstańców Styczniowych, gdzie delegacje złożyły kwiaty i wieńce.

PROJEKT  ,,CZTERY PORY ROKU”

W Szkole Podstawowej w Uhrze w ramach projektu ,,Cztery pory roku” przedszkolaki odwiedziły Panią Jesień. W pięknej scenerii przedszkolaki zapoznawały się z darami jesieni, różnobarwnymi kolorami liści tworzącymi barwny kobierzec dekorujący świat. Dzięki zaangażowaniu pań Beaty Kiełbasy, Agnieszki Grel i Alicji Ożóg-Tatara dzieci mogły zachwycić się tą piękną porą roku, która maluje parki. Dziękujemy również za uprzejmość pani Marcie Słomczyńskiej, która wykonała piękne zdjęcia.

Czytam z mamą, czytam z tatą, czytam sam

Po raz drugi biblioteka szkolna prowadziła konkurs „Czytam z mamą, czytam z tatą, czytam sam”. Uczniowie z przedszkola oraz klas I -  V przez okres 14 dni czytali sami, a młodsi razem z rodzicami minimum 20 minut dziennie. Na zakończenie uczniowie wykonali plakat zachęcający innych czytelników do przeczytania ich ulubionej książki. Najładniejsze prace zostały nagrodzone.

WYCIECZKA DO TEATRU IMIENIA H.CH. ANDERSA W LUBLINIEna spektakl
pt. ,, Lekcje niegrzeczności czyli Łysol i Strusia”
28.10.2021r.

Spotkanie z Policjantem

Szkoła od wielu lat współpracuje z policją w ramach realizacji programu profilaktycznego.

W bieżącym roku szkolnym odbyły się:
W dniu 1.10.2021 roku grupę przedszkolną „Pszczółki” przy Szkole Podstawowej w Uhrze odwiedził pan policjant z Komendy Miejskiej w Chełmie, który opowiedział dzieciom o trudnej pracy policjanta. Dzieci z zaciekawieniem i uwagą słuchały opowieści. Miały również możliwość obejrzenia policyjnego munduru. Spotkaniu towarzyszył miły nastrój.

Natomiast w klasie 8 przeprowadzone zostały zajęcia z młodzieżą na temat demoralizacji, wagarów, kradzieży i odpowiedzialności karnej nieletnich.  

Dnia 22.10.2021 roku przedszkolaki i uczniowie klas I-III gościły w naszej szkole panią policjant z Komendy Miejskiej w Chełmie, która opowiedziała o zasadach bezpiecznego poruszania się w drodze do i ze szkoły oraz o bezpiecznych​ zabawach na placu przyszkolnym.  Podczas spotkania dzieci aktywnie zabierały głos, licznie zadawały pytania, na które pani chętnie odpowiadała. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali miłe upominki w postaci odblasków.

Takie spotkania są nieocenione również przy realizacji doradztwa zawodowego, dzieci na takich spotkaniach dowiadują się jak właściwie pokierować swoim życiem i zdobyć wymarzony zawód.

Święto Pieczonego Ziemniaka

27 października 2021r. w Szkole Podstawowej w Uhrze odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Uczestniczyli w nim uczniowie z klas II-III. W przygotowania do tego święta zaangażowali się uczniowie, rodzice i nauczyciele. Pogoda i  humory dopisywały. Smaczne kartofle prosto z ogniska oraz pieczone kiełbaski zachęcały do świętowania.

Dzień Edukacji Narodowej

W październiku roku 2021 w Szkole Podstawowej w Uhrze odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi. Uczniowie piosenką i wierszami uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Atmosferę uatrakcyjnił taniec z szarfami do muzyki klasycznej, w wykonaniu dziewczynek z naszej szkoły: Agaty Koziny oraz Darii Bartoszuk. Przedstawione zostały również wyniki konkursu przeprowadzonego przez społeczność uczniowską w kategorii „Nauczyciel roku” oraz Złote Serce, a laureatom zostały wręczone dyplomy uznania. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i  troskę o dobro wychowanków. W tym wyjątkowym dniu wręczone zostały drobne upominki gronu pedagogicznemu.

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ W CHEŁMIE

13 października 2021 r. uczniowie klas I- III odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Chełmie, gdzie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki przeznaczonym dla dzieci, dowiedzieli się jak mogą zostać czytelnikami Biblioteki Pedagogicznej. Wizyta w bibliotece zakończyła się projekcją filmu „Plastusiowy Pamiętnik”.

Piłkarskie potyczki

Drużyna reprezentująca  Szkołę Podstawową w Uhrze zwyciężyła w piłkarskich mistrzostwach Gminy Chełm w kategorii ,,piątek”.

I miejsce- SP w Uhrze,
II miejsce –SP w Stawie,
III miejsce- SP w Strupinie Dużym,
IV miejsce – SP w Stołpiu.

Tytuł króla strzelców z dziewięcioma trafieniami wywalczył Patryk Cichosz (SP w Uhrze).

Najlepszym zawodnikiem został Julian Kozina ( SP w Uhrze), zaś najlepszym bramkarzem Patryk Babiej (SP w Stawie).

  Wycieczka integracyjna do Chełmskiego Parku Wodnego

W dniu 21.09 2021r. klasy IV,V,VI uczestniczyły w wyjeździe integrującym uczniów po okresie zdalnego nauczania do Chełmskiego Parku Wodnego. W programie wycieczki znalazły się także warsztaty kulinarne organizowanych przez menadżera restauracji
,, Champion” podczas których dzieci komponowały własne pizze a następnie je piekły i konsumowały. Po warsztatach kulinarnych uczniowie próbowali swoich sił na kręgielni. Po wspaniałej zabawie na kręgielni wszyscy udali się na baseny i zjeżdżalnie Parku Wodnego.
Wyjazd organizowali Panie A. Grel, I. Blicharz oraz Pan W. Sahadel.

W dniu 23.09.2021 r. klasy I-III również uczestniczyły w wycieczce do Chełmskiego Parku Wodnego. Wyjazd organizowały przy współpracy rodziców panie R. Adamek, W. Czwurnóg, M. Humin i A. Dziurko.  

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ślubowanie

05października 2021 roku w Szkole Podstawowej w Uhrze odbyła się uroczystość Ślubowania. Pierwszoklasiści na początku musieli wykazać się swoimi umiejętnościami i wiadomościami o właściwym zachowaniu, przepisach  ruchu drogowego, środowisku i ojczyźnie. Później złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie pani dyrektor Anna Cichosz pasowała pierwszaków na uczniów szkoły. Całą klasę przyjęto w poczet czytelników szkolnej biblioteki. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i prezenty od rodziców i starszych kolegów. Uroczystość przygotowała pani Renata Adamek.

POKAZY FIZYCZNE

Każdy na takich zajęciach znajdzie coś ciekawego dla siebie. Uczniowie uwielbiają uczyć się poprzez  podejmowanie własnych działań i mieli ku temu okazję.

"Żeby chronić - trzeba poznać"

24.09.2021r. w Szkole Podstawowej w Uhrze odbyło się spotkanie uczniów kl. III z p. Stanisławą Świerczyńską - prezesem Ligi Ochrony Przyrody w  Chełmie w ramach realizacji projektu "Żeby chronić - trzeba poznać". Uczniowie zapoznali się z zasobami wodnymi regionu na tle zasobów kraju i świata. Wiele uwagi poświęcono małej retencji w lasach, polach i miastach oraz zapoznano uczniów z niektórymi pojęciami np.: wodny korytarz ekologiczny, polder zalewowy , kaskada wodna. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały komiksy dotyczące wpływu działalności bobrów na środowisko.

INNOWACJA PEDAGOGICZNA

Innowacja  pedagogiczna „Ogród sensoryczny” realizowana w oddziale przedszkolnym  0A „Pszczółki”. Przedszkolaki  mogą cieszyć się pięknem przyrody i poznawać ją zmysłami wzroku, węchu i dotyku w nowo tworzonym przyszkolnym ogrodzie sensorycznym. Oprócz edukacyjnych i ekologicznych walorów nowe nasadzenia pełnią również rolę ozdoby terenu wokół szkoły. Jesienią przedszkolaki uczestniczyły w sadzeniu cebulek tulipanów, narcyzów i żonkili, a także sadzonek brzozy. Przy wjeździe do szkoły został zasadzony żywopłot z tui, które będą chroniły teren ogrodu przed kurzem i pyłem, a także będą stanowiły ważny element dekoracyjny. Od wiosny planowane jest sukcesywne powiększanie ogrodu sensorycznego, który powstaje przy współpracy z Przewodniczącym Rady Gminy Chełm Panem Arturem Kubackim.

Pokazy fizyczne UMCS

W dniu 16.09.2021r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazach fizycznych przygotowanych przez pracowników Katedry Fizyki UMCS w Lublinie. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć, uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki. Tegoroczne pokazy przybliżyły uczniom zagadnienia z akustyki, ciśnienia (nie)atmosferycznego, mechaniki i elektromagnetyzmu . Uczniowie brali czynny udział w  pokazach i z uwagą obserwowali i analizowali przygotowane doświadczenia. Wyciągali  trafne wnioski. Poznawali tajniki fizyki przez obserwację doświadczeń i zabawę.

W wyjeździe brali udział uczniowie klas VIII i VII oraz najlepsi uczniowie z klas IV,V,VI. Organizatorem wyjazdu był Pan Wojciech Sahadel nauczyciel fizyki z naszej szkoły wraz z wychowawcami klas VII i VIII, Paniami M. Semeniuk i B. Joachimowicz.

Dzień Chłopaka 30.09.2021r.

30 września w naszej szkole odbył się Dzień  Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował życzenia oraz upominki dla wybranych chłopców z klas 4-8. Przeprowadzony został plebiscyt na 3 wspaniałych. Nagrody w poszczególnych kategoriach otrzymali: najlepszy sportowiec Dominik Kozina, przystojniak Wojciech Mazurek oraz geniusz Igor Wawrynek. W głosowaniu brały udział wszystkie dziewczęta z naszej szkoły. Wybrani uczniowie otrzymali medale i upominki, które zostały wręczone przez panią Dyrektor.  

AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA 2021
17-19 WRZEŚNIA
"myślę, więc nie śmiecę!"

Jak  co roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Uhrze imienia Romualda Traugutta  wzięli udział w Akcji Sprzątania Świata- Polska 2021. Temat tegorocznej edycji to"Myślę, więc nie śmiecę". Przed akcją nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat ochrony środowiska naturalnego, konieczności segregacji śmieci i ograniczenia ilości odpadów poprzez stosowanie opakowań, toreb wielokrotnego użytku, a w konsekwencji  bycie odpowiedzialnymi konsumentami. 17 września 2021 roku uczniowie kl. 7 przygotowali happening ekologiczny pt. „Myślę, więc nie śmiecę”. Wydarzenie dotyczyło: informacji o akcji  i zasadach poprawnej segregacji odpadów. Wszystko odbywało się w formie zabawy i konkursów z drobnymi nagrodami. Dzieci miały także możliwość praktycznej nauki poprawnej segregacji  prawdziwych śmieci. Wszystkie działania odbyły się zgodnie z procedurami związanymi z COVID 19. Czas pandemii wpłynął na życie codzienne ludzi, nie został także obojętny dla natury. Miejsca, w których szukaliśmy wytchnienia od lockdownowej rzeczywistości, były obciążone przez turystów, co dodatkowo wpłynęło na ilość śmieci w naturze. W naszej szkole sprzątaliśmy od 17 do 30 września. Uporządkowaliśmy teren wokół szkoły: boisko i plac zabaw. Dzieci i nauczyciele wykazując się wrażliwością na stan środowiska naturalnego wzięli udział w akcji chętnie i z dużym zaangażowaniem.

Seniorzy

We wrześniu w Szkole Podstawowej w Uhrze gościli Seniorzy. Organizatorem I Senioriady, która odbyła się 18 i 19 września br.  było Stowarzyszenie Rozwoju Aktywności Społecznej „Triada” i Wójt Gminy Chełm. W miłej atmosferze Seniorzy rywalizowali o medale i  Puchar Wójta Gminy Chełm. W konkursie wzięło udział 6 klubów seniora z Chełma i Gminy Chełm. Seniorzy rywalizowali w 4 kategoriach : wokalnej – soliści i zespoły śpiewacze, w konkursie plastycznym, kulinarnym oraz w turnieju warcabowym. Zespołowo wygrał Klub seniora z Okszowa. Ta uroczystość uświadomiła wszystkim, że przebywanie ze sobą w radosnej atmosferze, przy miłych rozmowach dodaje nam siły i mobilizuje do podejmowania nowych inicjatyw i działań na rzecz rozwoju kultury w naszym środowisku.  

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Święto zostało ustanowione z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka już w 2013 roku, w celu popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej. Jest to bardzo ważne święto dla naszych przedszkolaków. W ten dzień wyprawiliśmy dzieciom wielkie przedszkolne urodziny. Był atrakcyjne zabawy,  tańce dyskotekowe przy muzyce, balony no i oczywiście prezenty! Kolorowo, radośnie i hucznie. Nieopisana radość naszych wychowanków i uśmiech na twarzach to najważniejszy z aspektów organizowania takich uroczystości. Kolejnym aspektem Dnia Przedszkolaka jest podkreślenie ważności edukacji przedszkolnej, która jest często pomijana. Pamiętajmy, że rozwój społeczny, emocjonalny, edukacyjny a także rozwijającą się samodzielność rozpoczyna się w naszym przedszkolu już od najmłodszych lat!

Narodowe czytanie

10 września 2021 r. uczniowie klasy VIII po raz kolejny wzięli udział w organizowanej przez Prezydenta RP ogólnopolskiej akcji propagującej znajomość literatury narodowej – Narodowe Czytanie 2021. Utwór Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” był lekturą tegorocznej edycji. Zaproszenie do wspólnego czytania sztuki przyjęły: dyrektor Szkoły Podstawowej w Stawie – pani Katarzyna Śniadkowska, sołtys wsi Uher – pani Justyna Cichosz oraz pracownik Biblioteki Pedagogicznej  - pani Agnieszka Chaber. Dziesiątą odsłonę Narodowego Czytania rozpoczęliśmy od wysłuchania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy przeczytanego przez panią dyrektor Annę Cichosz oraz obejrzenia specjalnego nagrania Pary Prezydenckiej zachęcającej do udziału w akcji. Następnie został przedstawiony krótki życiorys i ciekawostki z życia pisarki. Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa poświęcona twórczości Gabrieli Zapolskiej. Nad sprawnym przebiegiem całej uroczystości czuwały panie Iwona Blicharz i Edyta Fajman.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021-2022

W środę 1 września 2021 roku w Szkole Podstawowej imienia Romualda Traugutta w Uhrze odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu państwoego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrała Pani dyrektor Anna Cichosz. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym  oddano hołd i pamięć ofiarom II Wojny Światowej. Uroczystość zakończyła się złożeniem życzeń z okazji nowego roku szkolnego przez pana Wójta Gminy Chełm Wiesława Kociubę i Księdza Kanonika Proboszcza Parafii w Nowych Depułtyczach Mariana Pasiekę . Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. W ten sposób rozpoczęto kolejny rok nauki w naszej szkole.